درباره ما

شرکت کیمیای آتش و خاک آلا در سال 1391 در قالب تیمی از متخصصین هنری به عنوان یکی از شرکت­های پارک علم و فناوری استان فارس فعالیت خود را در آغاز نمود و با شماره ثبت  439 در سال 1392 فعالیت خود را به صورت رسمی شروع کرد. هدف این شرکت طراحی و تولید کاشی های سرامیکی و آجرهای سفالی می­باشد. آجرهای سفالی مورد استفاده در معماری و دکوراسیون داخلی بنا می­باشد علاوه بر این، این کاشی­ها در ساخت اشیا کاربردی و وسایل تزیینی همچون میز، قاب آیینه، ساعت و….. می­توان مورد استفاده قرار گیرد. ساخت ظروف سرامیکی با لعاب­های ویژه و طراحی­های  معاصر، کتیبه، نقش­برجسته و زیورآلات سرامیکی نیز از دیگر موارد تولیدات شرکت می­باشد.. پیوند هنر و صنعت، احیا سفال بومی استهبان، بهبود کیفیت و تعالی زیباشناسی محصولات سرامیکی از اصلی­ترین اهداف این شرکت می­باشد

این کارگاه با هدف احیای سفال بومی استهبان و تولید کاشی­های سرامیکی مورد استفاده در دکوراسیون داخلی و تزیینات معماری و مجموعه ظروف تزیینی و کاربردی پی­ریزی شده است. سفال بومی استهبان با ویژگی­های منحصر به فرد در زمینه تزیینات و جنس بدنه و نوع لعاب و با قدمتی حداقل 200 ساله، هم اکنون رو به فراموشی سپرده و دیگر کسی نشانی از آن ندارد.کارگاه های سفال استهبان همگی تعطیل شده و در حال حاضر کسی در این زمینه اشتغال ندارد در حالی که شهرهایی همانند شهرضا، لالجین، میبد و …. کماکان به فعالیت خود در این زمینه ادامه داده و تولیدات خود را به بازار عرضه می دارند. با توجه به این موارد بر آن شدیم تا با توجه به فضای معماری سنتی ایران کاشی های سرامیکی تولید و عرضه داریم تا علاوه بر احیای این مقوله در شهرستان، با تلفیق هنر و صنعت گامی در راستای حفظ هویت ملی در هنر و معماری ایران و پیوند مجدد این دو مهم داشته باشیم. محصولات کارگاه جهت کاربرد در تزیینات داخلی بنا مانند آشپزخانه، راهرو، سرویس بهداشتی و نمای ساختمان کاربرد دارد علاوه بر آن با این کاشی­ها می­توان وسایل کاربردی همچون میز، ساعت، قاب آیینه و … را تولید و عرضه کرد. با توجه به تنوع  مواد اولیه و با تکیه بر هنر طراحی می­توان ترکیبات بی­شمار و متفاوتی از این کاشی­ها را خلق نمود تا پاسخگوی هر سلیقه باشد. تولیدات این کارگاه از نظر ترکیبات بدنه و تکنیک لعاب کاملا منحصر به فرد و متنوع بوده و مشابه نمونه­های موجود در بازار نمی­باشد. امروزه سفال و سرامیک در صنایع دستی و هنر به بدنه­های رسی معمولی و لعاب­های ساده و آماده خلاصه شده است در حالی که با اشراف بر ویژگی­های خاص هر کدام از مواد موجود در طبیعت مانند سلیس، تالک، کائولن، بنتونیت، ماسه، آهک و …. می­توان دنیای نامحدودی از کاشی­های سرامیکی با ترکیبات و بافت­های زیبا و گوناگون را خلق کرد. همین اتفاق را نیز می­توان در بخش لعاب و پوشش بدنه­های سرامیکی شاهد بود و از آنجایی که سفال و سرامیک تنها محدود به ساخت چند ظرف ساده نمی­باشد؛ می­توان کاربردهای بسیاری را برای این نوع ترکیبات تعریف نمود. بدنه­های سرامیکی تولیدی از نظر مقاومت فیزیکی، تخلخل و کیفیت رنگ محاسبه شده و هماهنگ با اقلیم می­باشد یعنی نمونه­ها هم از لحاظ هنری و هم فنی کاملا کنترل شده و قابل توجه می­باشند

حیطه فعالیت شرکت:

تولید آجرهای سفالی و کاشی های سرامیکی
تولید انواع ظروف مصرفی و کاربری
ساخت و فروش ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز کارگاه ها و صنایع سرامیک
طراحی، مشاوره و اجرای چیدمان و دکوراسیون داخلی
نماسازی و محوطه سازی ساختمانی و شهری
طراحی و ساخت نقش برجسته، کتیبه و موزاییک کاری
زیباسازی شهری، اماکن تفریحی و فرهنگی
طراحی و مشاوره و انجام پروژه های معماری
انجام فعایت های آموزشی و پژوهشی هنری و صنایع دستی

۱۳۹2

تیدارس حاصل تلاش تیمی است که به روشنی می­دانند لازمه توانایی، دانایی و تلاش است و فراگیری را جریانی مداوم و مستمر می­پندارند.

تیدارس از اواخر سال 1392 با مجوز رسمی پروانه تولید کارگاهی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس فعالیت خود را با تولید سفالینه های مصرفی و آجرهای لعابدار شروع نمود. در سال اول با تولید حدود ده هزار قطعه ظروف، زیوارآلات و دیوارکوب های سنتی سفال و سرامیک وارد بازار شد و با حضور در سه نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری برند خود را معرفی نمود.

 

۱۳۹۳

در سال 1393 تیدارس با پذیرش از پارک علم و فناوری فارس در قالب یک شرکت دانش محور فعالیت خود را به طور گسترده تری ادامه داد. در این سال با انجام سه پروژه المان شهری، حجم بیشتری از تولیدات به آجرهای لعاب دار وخشت های سنتی تعلق گرفت.

 

۱۳۹4

در سال 1394با اضافه کردن دو کوره برقی دیگر به خط تولید و تغییراتی در طراحی و لعاب محصولات تیدارس، تنوع و کیفیت تولیدات افزایش یافت و برند تیدارس بازارهای بیشتری را از آن خود کرد. شرکت در نمایشگاه های مختلف صنایع دستی و گردشگری، واگذاری نمایندگی های فروش در چندین استان از موفقیت های این سال بود.

۱۳۹۵

سال 1395 با تلاش و پشتکار، شرکت کیمیای آتش و خاک آلا موفق به کسب عنوان شرکت برتر دانش محور پارک علم و فناوری فارس و همچنین فناور برتر استان فارس گردید که این امر دستاورد تلفیق علم و عمل و اعتماد مشتریان خوب تیدارس بوده است.

۱۳۹۶

سال 1396 محصولات تیدارس با تنوع بیش از 150 نمونه شامل ظروف تزیینی و ظروف کاربردی، خشت و آجرهای های سفالی در نمایندگی های فروش بیش از ده استان کشور عرضه گردید. ظروف با فرم و لعاب سفارش مشتری نیز در کارگاه انجام می­گرفت.

۱۳۹7

سال 1397 با اضافه کردن کوره گازی نیمه صنعتی توان تولیدی کارگاه به ماهانه بالغ بر ده هزار قطعه رسید. خط تولید کارگاهی با تنوع بسیار زیاد محصولات و انواع لعاب های هنری و پایبندی به تولید بر اساس توسعه پایدار و حفظ محیط زیست، و تولید محصولات زیست سازگار اکنون پاسخگوی سلیقه مشتریان گرامی خود می­باشد.

کارمندان شرکت

زهره کامران آزاد

مدیر عامل و سرامیست
کارشناس فرش دستباف و زبان و ادبیات انگلیسی
کارشناس ارشد هنر اسلامی گرایش سرامیک و مدیریت کارافرینی گرایش کسب و کار جدید

محمد یعقوبی آوه

رئیس هیات مدیره و سرامیست
کارشناش هنرهای سنتی
فهرست